naglowek.jpeg

Projekt „Polsko-Czeska Akademia Integracji”  jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu  Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

 

rajd_rowerowy.jpeg

 

POLSKO- CZESKI RAJD ROWEROWY

w  ramach Polsko-Czeskiej Akademii Integracji

 

W dniu 18 czerwca 2021 r.  grupa mieszkańców gminy Pakosławice uczestniczyła w wyjeździe do czeskich Mikulovic gdzie wspólnie z mieszkańcami Mikulovic uczestniczyła w wycieczce rowerowej po najciekawszych szlakach rowerowych  naszego czeskiego partnera. Podczas wspólnego spotkania zaproszono mieszkańców Mikulovic na Polsko- Czeski Rajd Rowerowy w gminie Pakosławice.

rajd_mikulovice.jpeg

rajd_mikulovice2.jpeg

Niedziela  20 czerwca   w gminie  Pakosławice upłynęła pod halsem polsko- czeskiej współpracy i rowerowej przygody. Amatorzy dwóch kółek mogli realizować swoje sportowe pasje  uczestnicząc  w Polsko- Czeskim Rajdzie Rowerowym.  To kolejna inicjatywa w ramach rozwijającej się  współpracy Pakosławic  i czeskich  Mikulovic dofinansowana z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad w ramach projektu „Polsko- Czeska Akademia Integracji”.

 

Tegoroczna trasa rajdu rozpoczęła się w miejscowości Reńska Wieś. Rajd nie miał granicy wieku, każdy, kto tylko miał ochotę spróbować swoich sił, mógł realizować swoje rowerowe pasje.  Na rowery wsiadły całe rodziny, dzieci, młodzież i dorośli oraz zaprzyjaźnieni mieszkańcy czeskiej gminy Mikulovice i  Marszałek Województwa Opolskiego. W rajdzie uczestniczyło  250 osób.  Pierwszym postojem  dla uczestników rajdu był Turystyczny Przystanek na Szlaku Jakubowym w Pakosławicach, gdzie mieli oni okazję zapoznać się z historią i kultem św. Jakuba oraz  wartymi do odwiedzenia  drogami św. Jakuba na obszarze pogranicza polsko- czeskiego. Tegoroczna trasa rajdu zakończona została w Prusinowicach. Na strudzonych drogą rowerzystów czekał pyszny bigos  oraz atrakcyjne nagrody.

Rajd był  kolejnym wydarzeniem   rekreacyjnym a także okazją do spotkania się  społeczności polskiej i czeskiej oraz umacniania kontaktów transgranicznych.  Liczymy na to, że mieszkańcy zza czeskiej granicy chętnie uczestniczyć będą w kolejnych edycjach rajdu- podkreśla  Adam Raczyński, Wójt Pakosławic.

Na tym nie koniec polsko- czeskich imprez i spotkań. W ramach dalszej współpracy i  realizacji projektu  „Polsko-Czeska Akademia Integracji”  w ramach programu INTERREG V-A  planowane są kolejne imprezy:  Polsko- Czeski Turniej Piłkarski oraz Dzień Współpracy Polsko- Czeskiej w Pakosławicach.

 

 

 

Przewiń do góry