naglowek.jpeg

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

 

Projekt Polsko- Czeska Akademia Gotowania  zakończony

W grudniu 2020 r. zakończono realizację polsko- czeskiego projektu „Polsko-Czeska Akademia Gotowania”. Polsko- czeskie gotowanie oddało ideę programu INTERREG V-A  Republika Czeska – Polska  ”PRZEKRACZAMY GRANICE”. Tym razem przekroczono te kulinarne. Wymiana kulinarnych doświadczeń ,promocja  polskiej i czeskiej kuchni , to  cenne  działania dla upowszechniania tradycji kulinarnej  pogranicza i integracji jego mieszkańców.

W projekcie  „Polsko – Czeska Akademia Gotowania”  udział wzięły 4 organizacje z terenu gminy Pakosławice (Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Prusinowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Biechowie, Nieformalne Koła Gospodyń Wiejskich w Reńskiej wsi i Frączkowie)  i  jedna ze strony czeskiej- - Mikulovickie Stowarzyszenie Kobiet. I w ten oto sposób  kuchnia polska i czeska przestały mieć przed sobą tajemnice. Rozpoczęła  polsko- czeska przygoda kulinarna na pograniczu. W ramach warsztatów kulinarnych KGW  z terenu gminy Pakosławice i Mikulovice posiadające w  swoim dorobku wiele znanych, tradycyjnie wytwarzanych potraw podzieliły się kulinarną wiedzą,  umiejętnościami  oraz wymieniły  się ulubionymi przepisami.  Przedstawicielki KGW z: Prusinowic, Frączkowa, Reńskiej Wsi i Biechowa podczas 3 warsztatów w ramach projektu „Polsko- Czeska Akademia Gotowania”  na terenie świetlicy wiejskiej w Prusinowicach gościły  Panie z  Mikulovic.

W dniu 20.12.2019 r. odbył się pierwszy z cyklu warsztatów kulinarnych w Prusinowicach. Tematem warsztatu były polskie potrawy wigilijne a w szczególności pierogi i barszcz na naturalnym zakwasie.

W dniu 22.02.2020r.  podczas kolejnego warsztatu wspólnie gotowano bigos i tradycyjne gołąbki z sosem. Panie z KGW w Biechowie przygotowały dla zaprzyjaźnionych gospodyń z Mikulovic inscenizację  dot. przygotowania gołąbków.

W dniu 27.08.2020r.podczas polsko- czeskiego kulinarnego spotkania przygotowano wspólnie kolejne specjały. Tym razem Panie z gminy Pakosławice  podzieliły się umiejętnościami w przygotowaniu polskich  potraw wielkanocnych.

Na tym jednak nie koniec.  Panie z KGW gminy Pakosławice miały okazję poznać czeskie specjały. W dniu 28.08.2020r. warsztat kulinarny został zorganizowany przez  Mikulovickie Stowarzyszenie Kobiet. Motywem przewodnim były znane czeskie knedle. Panie z Mikulovic podzieliły się również kulinarnymi umiejętnościami w zakresie przygotowania  jednego z najpopularniejszych dań czeskich – karkówki z knedlikami oraz kapustą słodką i kwaśną.

W ramach projektu zakupiono również sprzęt kulinarny niezbędny do organizacji warsztatów, który  wykorzystywany będzie w kolejnych polsko- czeskich inicjatywach. 

KGW z gminy Pakosławice uczestniczące w projekcie maiły okazję zaprezentować polskie specjały podczas imprezy kulturalnej połączonej z uroczystym otwarciem w  Polsko- Czeskiej Mini Galerii, w której znajduje się wystawa poświęcona  gminie Pakosławice i Mikulovice oraz  inicjatywom zrealizowanym w ramach polsko- czeskiej współpracy obu  gmin. Mieszkańcy Mikulowic przy tej okazji degustowali polskie potrawy m.in. :barszcz, pierogi, bigos, gołąbki, żurek i  placki sodowe ze szczawiem na przygotowanych przez polskie KGW stoiskach promocyjnych.

Wszystkim uczestniczkom warsztatów serdeczne podziękowania za udział w projekcie, zaangażowanie, oraz poświęcony czas na umacnianie polsko- czeskiej współpracy gminy Pakosławice i Mikulovice.

                                                                      

             Wójt Gminy Pakosławice                                             Burmistrz Mikulovic

                Adam Raczyński                                                             Roman Štastný

 

Projekt „Polsko- Czeska Akademia Gotowania” to transgraniczna inicjatywa dofinansowana w ramach programu INTERREG V - A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

1.jpeg

 

 

 

 

MP4INFORMACJA RADIOWA.mp4 (8,85MB)

PDFFolder_Akademia_Gotowania_2021.pdf (39,83MB)

Przewiń do góry