naglowek.jpeg

Projekt „Polsko- Czeska Akademia Sportu” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

W lipcu 2018 r.  zakończono realizację projektu „Polsko- Czeska Akademia Sportu”. Dzięki współpracy z czeską gminą Mikulovice oraz środkom Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad zorganizowano w Pakosławicach wydarzenia sportowe z udziałem miłośników sportu z obu stron granicy.

Gmina Pakosławice i czeska gmina Mikulovice zainicjowały współpracę w 2017 r. Celem partnerskiej inicjatywy było zwiększenie intensywności współpracy społeczności w regionie przygranicznym. Inicjatywa sportowa była doskonałą okazją do zaprzyjaźnienia się nie tylko samorządów, ale i wzajemnego poznania organizacji sportowych i mieszkańców Pakosławic i Mikulovic.

Uczestnicy rywalizacji sportowej: członkowie klubów sportowych, dzieci, młodzież - osoby rekreacyjnie i amatorsko uprawiające sport oraz kibice miały okazję do rozwoju swoich sportowych pasji, bliższego poznania się i integracji. Cel został osiągnięty. Dzięki wspólnym działaniom udowodniono, że sport to nie tylko rywalizacja, ale i właściwa droga do nawiązania kontaktów i integracji mieszkańców pogranicza

Polsko- Czeska Akademia Sportu to pierwsza w historii gminy Pakosławice inicjatywa sfinansowana ze środków transgranicznych - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach programu INTERREG  V-A Republika Czeska- Polska, oś priorytetowa 4 “Współpraca instytucji i społeczności”.  w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

W ramach projektu zorganizowano imprezy sportowe (Polsko- Czeskie Igrzyska sportowe oraz Polsko- Czeski Piknik Sportowy) z udziałem polsko- czeskiej społeczności.

Poza rywalizacją sportową, w ramach projektu zakupiono sprzęt sportowy na potrzeby jego realizacji, który wykorzystany zostanie w kolejnych edycjach imprezy i polsko- czeskich zmaganiach sportowych.

Wydano również folder i przygotowano film promujący współpracę w dziedzinie sportu oraz możliwości rekreacji w gminie Mikulovice i Pakosławice.

Film wersja polska-pobierz tutaj

Film wersja czeska-pobierz tutaj

Folder-pobierz tutaj

Podsumowaniem polsko- czeskiej inicjatywy było podpisanie podczas uroczystej sesji Rady Gminy Pakosławice listu intencyjnego, w którym gminy Pakosławice i Mikulovice wyraziły wolę kontynuowania i pogłębienia obustronnej współpracy. Wójt Pakosławic -Adam Raczyński i Starosta Mikulovic- Roman Štastný zaznaczyli, że współpraca przygranicznych gmin sprzyja wymianie dobrych praktyk i doświadczeń pomiędzy samorządami oraz ma pozytywny wpływ na lokalny rozwój. Gmina Pakosławice jest otwarta na współpracę z partnerami zagranicznymi. Dowodem tego jest wspólna inicjatywa sportowa.

Jak się okazuje polsko- czeskie kontakty gminy Pakosławice i Mikulovice nie zakończyły się na realizacji jednego projektu. W dniu 23.06.2018r. Przedstawiciele SKGW z Prusinowic uczestniczyli w Dniu Mikulovic. Tym razem Gmina Pakosławice była partnerem gminy Mikulovice w transgranicznym projekcie z Euroregionu Pradziad. Prusinowice raczyły mieszkańców Mikulovic polskimi przysmakami. To dobry początek kolejnych inicjatyw i gwarancja tego, że współpraca instytucji i społeczności rozwija się obiecująco.

DSCN1322.jpeg

 

pradziad.jpeg Projekt uzyskał dofinansowanie za pośrednictwem Euroregionu Pradziad

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad

48-200 Prudnik, Klasztorna 4

www.europradziad.pl

Przewiń do góry