plakat.jpegOd września ubiegłego roku można korzystać z nowego narzędzia zgłaszania spostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa do lokalnej jednostki Policji. We wrześniu 2016 r. uruchomiono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której można zaznaczać problemy występujące na danym terenie.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może podzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. Jest to innowacyjne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Informacje, które są prezentowane na mapach uwzględniają nie tylko kategorie przestępstw i wykroczeń, ale i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców mogą negatywnie wpływać na poczucie bezpieczeństwa.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy Policji, gdzie znajdują się linki przekierowujące bezpośrednio do strony Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można również otworzyć bezpośrednio stronę internetową: http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

Można również skorzystać z każdej wyszukiwarki internetowej, która pomoże nam znaleźć stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Każde zgłoszenie zaznaczone na mapie jest weryfikowane przez funkcjonariuszy. Policja zachęca do rozsądnego korzystania z tego narzędzia, żeby nie powielać tych samych zgłoszeń, lub będących w fazie weryfikacji. Stosowana informacja znajdzie swoje odzwierciedlenie na mapie po zweryfikowaniu zgłoszenia. Policjanci po potwierdzeniu spostrzeżenia na mapie, sprawdzają wielokrotnie miejsce zagrożone podczas służby, dlatego też nie ma potrzeby ponownego zaznaczania tego samego problemu na mapie.

Jednocześnie zachęca, w przypadku wątpliwości, do kontaktu bezpośredniego z Naczelnikami poszczególnych Wydziałów komendy oraz na terenie gmin z Kierownikami Posterunków Policji. Można wtedy przekazać swoje uwagi dotyczące miejsc zagrożonych tym funkcjonariuszom. Do Państwa dyspozycji sa również Komendanci w godzinach przyjęć interesantów, którzy chętnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane ze zgłaszanymi problemami.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji. W takim przypadku należy kontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji pod nr tel. 997, lub 112.

Tekst ze strony koscian.policja.gov.pl

PDFUlotka informacyjna.pdf (468,22KB)

Przewiń do góry