STROBICE – pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1288 roku, nazwa wywodzi się od przezwiska Stroba. Wieś pierwotnie rolnicza, dziś głównym pracodawcą są zakłady kamieniarskie. Z obiektów zabytkowych pozostała kaplica. O Strobicach w swoim diariuszu podróży wspomina polski podróżnik Benon Jan Dobieżyński, który w czasie podróży do Wiednia, nocował w tej wsi. Na obrzeżu tej wsi znajdują się resztki dawnego lasu bukowego.

BYKOWICE - pierwsza wzmianka pochodzi z ok. 1300 roku, nazwa wywodzi się od Byka. Przed zakończeniem II wojny światowej nosiła nazwę Beogwitz. We wsi na uwagę zasługuje dworek, który lata świetności ma już za sobą oraz kaplica p. w. św. Anny.

ŚMIŁOWICE - wieś założona na prawie polskim, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z XIII wieku. Polska nazwa została zmieniona przez Niemców na Schmeltzdorf, po wojnie wrócono do pierwotnej nazwy. Przejeżdżając przez nią, można obejrzeć znajdujący się w kiepskim stanie technicznym dworek.

RZYMIANY - miejscowość założono na prawie niemieckim, pierwsze informacje pochodzą z 1237 roku, jej pierwotna nazwa brzmiała Rimane, później zmieniona na Riemann. Powojenna forma nazwy jest pseudoetniczna. Wieś niegdyś typowo rolnicza, dziś z rolnictwa utrzymuje się niewiele osób. We wsi znajduje się kościół filialny parafii Reńska Wieś, zbudowany w 1908 roku. W czasie wojny spalony, odbudowany po wojnie. Neogotycki ołtarz główny to dar kościoła św. Jakuba w Nysie.

SMOLICE - nazwa wsi pochodzi od przezwiska Smoła, pierwsza wzmianka pochodzi z ok. 1300 roku. Jedynymi obiektami godnymi uwagi są mały kościółek filialny parafii w Radzikowicach, wewnątrz którego mieści się zabytkowy, barokowy ołtarz, oraz budynek po starej kuźni.

KORZĘKWICE - w źródłach nazwa Corequicz pojawia się przy roku 1273, wywodzi się od przezwiska Korzekwa. Miejscowość położona jest nad rzeczką Korzkiew. Do niedawna można było oglądać XVIII- wieczny pałac, który spłonął w 1998 roku. Do dziś stoi stary młyn wodny ze śluzami.

GOSZOWICE - pierwsze informacje o miejscowości pochodzą sprzed roku 1300, figuruje ona pod nazwą Cochovitz vel Goschwicz, nazwa wywodzi się od imienia Gosz Gosław. Przez wieś przepływa rzeczka Korzkiew. Jedynym obiektem godnym uwagi jest nieczynny, stary młyn wodny.

NACZKÓW - dziś miejscowość jest przysiółkiem, ale jej historia sięga roku 1245, pierwotnie Naczkom od imienia Naczek. Do 1945 roku przysiółek nazywał się Adlersdorf. Po wojnie nawiązano do pierwszej nazwy.

Opublikował(a): Tomasz Kruk
Data publikacji:
 29-07-2011 08:25

Przewiń do góry