Opis herbu

Tarcza o kroju późnogotyckim.

Herb Gminy PakosławiceW złotym polu tarczy wieża czarna z oknem gotyckim maswerkowym, na wielostopniowym ażurowym w stopniach podejściu, kryta hełmem barokowym -z sygnaturką, zwieńczoną krzyżem na kuli z zawieszonym nań wiatrowskazem. U szczytu schodów portal profilowany gotycki z rozwartymi wierzejami o barwie zielonej o czarnych zawiasowych okuciach. W złotym prześwicie portalu, dzwon czerwony. Po obu bokach wieży dwa duże dzwony czerwone.

Opis herbu zwanego "herbem wielkim”.

herb wielki_resize.jpegDwa lwy złote o obróconych do tyłu głowach, z grzywami o czerwonych dziąsłach i językach z ogonami ku górze, ujmują łapami z pazurami tarczę z herbem Gminy Pakosławice. Od strony bocznic tarczy i krawędzi jej czoła. Ponad tarczą herbową, ponad pazurami łap lwów - widnieje tarcza o czteropolowym podziale. W pierwszym jej złotym polu orzeł czarny ze srebrną przepaską z krzyżem poprzez pierś i skrzydła. W drugim polu błękitnym orzeł złoty. W trzecim polu złotym orzeł czarny ze srebrną przepaską z krzyżem poprzez pierś i skrzydła. W czwartym polu czerwonym, sześć lilii srebrnych w układzie 3+2+1. U podstawy tarczy i na dolnych wysuniętych łapach lwów, wiążąca je - wstęga czerwona zawinięta, na której napis - Gmina + Pakosławice + Gmina.

Flaga terytorialna Gminy Pakosławice

flaga2.jpegBarwy zewnętrzne flagi Gminy Pakosławice (pasy poziome w barwie czerwieni) nawiązują czerwienią do pola tarczy herbowej księstwa biskupiego.

Biegnący środkiem czarny poziomy pas - pomiędzy pasami złotymi, nawiązuje do czarnego orła w złotym polu - herbu śląskiej, wrocławskiej linii Piastów i herbu biskupów wrocławskich (wywodzącego się z testamentu księcia wrocławskiego - Henryka IV Probusa).

Ten zespół barwny, dobrze odczytuje się w przestrzeni, gdzie flaga jako symbol samorządowy na maszcie, jest niezmiernie ważnym akcentem architektoniczno-plastycznym w niemal każdej przestrzeni.

Przewiń do góry