W sobotę 3 września w ponad 2000 miejscach w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jednym z tych miejsc była Biblioteka w Prusinowicach.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano dzieła Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.
O lekturze czytanej w tym roku zdecydowali internauci, którzy wybrali „Quo vadis” spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Do akcji Narodowego Czytania po raz kolejny włączyła się Biblioteka w Prusinowicach. W sobotnie popołudnie w bibliotece odbyło się wspólne czytanie wybranych fragmentów powieści H. Sienkiewicza. Wśród lektorów znaleźli się m.in. Sekretarz Gminy - Andrzej Rosa, nauczyciele z Zespołu Szkół w Prusinowicach oraz czytelnicy biblioteki.

Wszyscy lektorzy otrzymali specjalne podziękowania. Ponadto można było stemplować własne egzemplarze „Quo Vadis” okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta.

 

Przewiń do góry